loader

Bar Ardında Barista!

 

Hepimiz mümkün olduğu kadar en iyi barista olmak istiyoruz. Soru şu! Peki bunu nasıl yapıyoruz?  İyi bir kahve hazırlamak ve bir kahve barını yönetmekte nasıl bir yol izliyoruz?

Bunun uzun bir yolu var ve bu kısa bir yol değil! İçinizdeki barista potansiyelinizi ortaya çıkarmak için sahip olmanız gereken birkaç anahtar için okumaya devam edin…

Mahlkonig Grinder

Törnqvist Hamburg

Amaç & Tutku

Hedef yok, başarı yok. Bizim tek ihtiyacımız olan  şey hayatın bize verebileceklerini görmek için kendimizi yataktan dışarı çıkarıp dışarı atmak. Barista olmaktaki amacın nedir? Mükemmel bir fincan kahveyi dökmek mi, yeni bişey yaratmak mı yoksa uzmanlık bilgisini yaymak mı ? Bu amacınızı bulun ve üzerinde durun!

Uzun vadeli hedeflere motive kalmak zor bu yüzden kendinize günlük bir amaç verin. Belki bugün yeni birkaç latte art dökebilir, mükemmel bir espresso çekebilir veya yeni bir soğuk demleme tekniği deneyebilirsiniz. Heyecan veren hedeflere sahip olmamız, hepimizin istediğimiz sonuca varmamıza daha kolay yardımcı olur.

Amacınız hakkında tutkulu olmak için mücadele mi ediyorsunuz? O tek parça latte sanatına hakim olmadığın için üzülüyor musun? .Unutmayın, biz çevreminizin bir yansımasıyız. Olumlu arkadaşlarla çevrenizi kuşatın. Diğer baristalar ile iletişime geçmek için sosyal medyayı kullanın. Ne yaptıklarına bakın, çok sayıda soru sorun ve tutkularının siz ilham vermesine izin verin.

Hario KetleCoffeetopia

İleri Eğitim

Herhangi bir beceride olduğu gibi, sadece kahveyi sevmek yeterli değildir, bu önemli bir başlangıç olsa da! Bunu ayrıca öğrenmelisin. Bir demleme yapmanın yanı sıra hasat ve kavurmaya odaklanmanızı öneririm; bu size daha çok kahve takdiri verecektir.

İnternet çok sayıda makale ve videoya sahip olsa da, onlar yerine daha gerçek hayat kahve çalışmaları arttırmanız gerekir. Eğitim sunan popüler ve saygın bir organizasyon bulun. Size sadece kahve hakkında bilgi vermeyecek, aynı zamanda sizi kendinize meydan okumak için zorlayacaktır.

Acaia Scale

The Sudd Coffee

İnsan Maruziyeti

Evet, bu sizin gibi diğer insanlarla etkileşim kurmanız gerektiği anlamına gelir! Parti gibi hayatı olan bazı inanılmaz baristalarla tanıştım ve sonra hizmet ettikleri şeyleri içmeye başlamaları gereken bazı baristalarla tanıştım. Millet, boşlukta kendimiz geliştirmiyoruz. Diğer insanlar bizim motivasyonumuz, kaynaklarımız ve dostlarımız. Onların bakış açıları bizim öğrenmemize yarımcı olur.

Diğer barista ve kahve severlerle kendinizi şımartın. Yerel kahve tadımı akşamlarına katılın. Yerel barista yarışmalarında zamanınızı gönüllü olmaya ayırın yada yarışın! Çevreniz de  böyle bir şey yok mu? Bir grup arkadaş toplayın ve kendiniz bir şeyler başlatın.

Hario V60Coffee Department

Çalışma Alanı

İyi bir çalışma alanı, ihtiyacınız olan herseye sahip olmalı ve iyi bir iş akışını kolaylaştırıcak şekilde kurulmalıdır. Tüm ekipmanınızın hazır, kolay erişilebilir ve düzenli bir kurulumda olduğundan emin olun. Sizin ve diğer baristaların rahatça çalışabilmesi için yeterli olup olmadığını kontrol edin. Yanlış bir ortam, hem demlendiğimizde hem de sınırlarımız zorlanırken bizi yavaşlatabilir.

Şikayetçi olmayın! Bir barista olarak ilerleyişinizde yardımcı olabilecek yeni aksesuar ve ekipmanlarınıza göz kulak olun-ama bunlarla çalışma alanınızı tıkamadığınızdan emin olun. Gerekirse tüm alanı yeniden düzenleyin, böylece yeni araçlarınızın stres ve rahatsızlık eklemek yerine size yardımcı olmasını sağlayın. Ve unutmayın, her zaman daha çok iyileştirmek için bir yer vardır!

Asla Öğrenci Olma

İster ulusal bir şampiyon olun, ödüllü bir latte artçı ya da sadece bir barista olun, her zamana öğrenecek daha çok şey var. Bazen oyunumuzun zirvesinde ulaştığımızı hissedebiliriz. Titiz eğitim programımız için kendimizi bir gurur ve biraz dinlenerek ödüllendirmek cazip geliyor. Düşünebilirsin: Çok çalıştım; ben onu hak etmedim mi? Ben Haketmedim mi?

Bu sorudaki sorun o kadar sıkı çalışmış olmanızdır, siz de hak ettiğininden daha iyisini hak ediyorsunuz. Rahatlık tehlikelidir. Odağı kaybettiğimizde, eğitimimizin daha rahat hale gelmesi, daha iyi bir barista olma şansınızın artık olmaması veya belki de daha da kötüsü, yeni teknikleri öğrenmeyi bırakıp özensizleşebiliriz. Unutmayın, bir şeyde Dünya Şampiyonu olsanız bile, dünyada her şeyde en iyisi olduğunuz anlamına gelmez—özellikle kahve ile. Nitelikli kahve yenilikçi; orda her zaman yeni teknikler vardır öğrenmen için.

Compak GrinderCoffee Manifesto

Geri Ver

Herkes geri vermek istemiyor, ama hediyemi paylaşmamın başkalarına yardımcı olmanın bana daha iyi bir barista, eğitmen ve koç olmak için ilham verdiğini görüyorum. Kahveyi seviyorum, ama başkalarına yardım etmek sevgimi daha da büyütüyor. Burada ki değer motivasyondan daha fazlasına sahip.

Geri vermek için birçok yok yol var. Başkaları kişisel olarak eğitilebilir, faydalı YouTube videoları veya Kahve Deneyimlerim Makaleleri oluşturabilir hatta iyi sebeplerden para kazanmak için kahve yeteneklerinizi kullanabilirsiniz. Senin için en uygun olanı yap.

Barista olarak, sadece nitelikli kahve içecekleri yapanlardan daha fazlasıyız. Müşterilerin öğretmenleri, dinleyicileri ve bazen terapistleriyiz. Biz bir kahve en iyi tadı ve lezzet profili bulmak için deneyler yapan bilim adamlarıyız. Ve daha iyi bir cappuccino köpüğü yaratmaya çalışan sanatçılarız.

Scott RaoScott Rao

Bazı deneyimlerimiz ile birlikte bu işi en güzel şekilde dile getirmiş kahve portallarından bir tanesi olan @perfecdailygrind : Kahve Kariyeri - Barista Olmanın Kuralı ! Konusundan alıntı.