loader

Her fırsatta bir yolunu bulup kahvesini içmeye gider, bir kahveyi bütün detayları ile bir fincana dönüşüne kadar konuşuruz. Mütevazi kişiliği ile birlikte kahve becerileri hakkında biraz UĞUR GÖZCÜ...

 

Nasıl Barista oldun?

 

-Biraz şans eseri barista oldum. İşten ayrılmıştım ve bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine hatta barista kelimesinin anlamını bilmeden barista oldum. 4 yıldır sıkılmadan bu işi yapıyorum.

Barista olarak rekabet etmenin önemli olduğunu düşünüyor musunuz? ve eğer öyleyse neden?

 

-Rekabet, insanın kendisini geliştirmesi için önemli bi faktör fakat biz baristalar bunu arkadaşça yapmaya çok özen gösteriyoruz. Patronlar rekabet edebilir ama biz birbirimize yardımcı olmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

Türkiye'de Barista olarak neyi başarmayı umuyorsunuz?

 

-Bireysel olarak başarmak istediğim şeyler var tabi ki örneğin yarışmalarda derece almak. Ama bundan daha önemli olan birşey var. İnsan ayrımı yapmadan herkese kahvenin hikayesini anlatarak onların kahveye olan bakış açısını değiştirmek, bir nebzede olsa şaşırtarak doğru bildiğime inandığım şeyleri onlara aktarmak. Bazen sokakta çalışan bir temizlik işçisiyle kahvemi paylaşıp onunla kahvemi paylaşarak konuşmak ve belkide hiç tatmaya fırsatı olmayacak bir kahveyi ona tattırıp tanıtmak benim için en büyük başarı sayılabilir.

Barista olmakta en sevdiğin şey nedir?

 

- Barista olarak en sevdiğim şey, sürekli farklı insanlarla iletişim halinde olmak ve yeni insanlar tanımak.

Şu anda “Bir kahve dükkanında seni bulabilir miyiz” neredesiniz?

 

-Beni Balat’ta Coffee Departmentte bulabilirsiniz.

Barista

En sevdiğiniz demleme yöntemi nedir ve neden?

 

-En sevdiğim demleme yöntemi V60, çünkü kanallı yapısı ve 60 derecelik açısıyla daha komplex tatlar yakalamama ve kahvemin karakterinin ortaya çıkmasına çok yardımcı oluyor.

En sevdiğin kahve değirmeni nedir ve neden?

 

-Uzun süredir kullandığım bir değirmen olan Ek-43 bence iyi bir makina, çünkü öğütülen kahve partikül boyutları birbirine çok yakın. Evde kullanmak içinde Comandante yi tercih ediyorum.

Kahve dünyasında ilhamın kim?

 

-Kahve dünyasında bana ilham veren tek bir isim sayamam, çok önemli insanlar var onlarıda takip etmeye çalışıyorum. Fakat asıl ilham veren şey kahvemi servis ettiğim insanların dükkandan mutlu ayrılması.

Kahve dükkanında değilken, sana ilham veren nedir?

 

-Kitap okurken, film izlerken ilham aldığım noktalar oluyor.

 

Bu tatlı sohbeti için teşekkür ediyor ve başarılar diliyoruz.