loader

Şarapta çeşitlilik hüküm sürer. Herkes bir Merlot’un yada Chardonnay’in ne olduğunu bilir. Ama bu kahve dünyasında daha az anlaşılır bir konu. Gesha/Geisha’yı biliyor olabilirsiniz ama bir Bourbon ile Typica arasındaki farkı biliyor musunuz? Yada bunun önemini?

 

 

 

Eğer cevabınız ‘’Hayır’’ ise merak etmeyin bugün neden önemli olduğunu ve kesişme noktalarını hep beraber inceleyeceğiz…

 

Kahve çekirdeklerinin farkları, sizinde yer aldığınız role göre oluşan zincir aşamaları şu şekildedir; üretici, kavurucu, barista ve tüketici şeklinde sıralayabiliriz.

 

Bir kahve tüketicisi iseniz, içtiğiniz kahve etiket bilgilerini merak ediyor olabilirsiniz. Kahve çeşidi, menşei ülke, kavurma türü ve işleme yöntemi gerçekten önemli mi? Bu eğer önemli değil ise neden bazı kahve poşetleri size bunu anlatıyor?

 

Cevap çok basit, farklı kahve çeşitlerinin kahvenin tadını etkileyebileceğidir. Bazı Bourbon çeşitleri için tatlı bir içime sahip olduğu bilinir. Gesha/Geisha gibi olanların ise çay ve belgamod benzerliğinde tadıma sahip olduğu bilinir.

 

 

Ama kahve aroması sadece kahvenin çeşitliliği ile alakalı da değil; aynı zamanda yetişme şartları işleme yöntemleri ve daha fazlası…. Ve bunlar yüksek kalitede bir kahvenin eşsizliği ve bu içeceği harika yapan şeylerin bir parçasıdır.

 

Farklı Çekirdek Türleri 

 

Kahve Kavurucuları, bu çekirdekler hakkında bilgi sahibi olması gerek, çünkü sadece tat profillerini etkilemenin yanında nasıl kavrulacağınıda bilmenizi sağlar.

 

 

 

 

Farklı çekirdeklerin farklı boyutları olacaktır. Maragogype türü bir çekirdek Mokka türü bir çekirdekten çok daha büyük olması ile bilinir. Kahve kavurma bir fiziksel dönüşüm olduğu için, kavurma boyunca çekirdeğe nasıl ısı aktarılacağı çok büyük öneme sahiptir. Kahvenin fiziksel tepkisini iyi anlamalısınız. (Özellikle bunu harmanlıyorsanız)

 

Ve üreticiler, çeşitleri sizin için çok önemlidir. Seçiminiz, lezzet profili ve potansiyel fincan skorunu, bitkinin sertliğini ve hastalığa karşı direncini, verimliliğini, hangi yükseklik ve sıcaklıkta olduğu en iyi şekilde büyüdüğünü ve daha fazlasını etkileyecektir.

 

Çeşitleri önemsemenin bir başka nedeni de Arabica kahvesinin endişe verici derecede düşük bir genetik çeşitliliğe sahip olmasıdır. Bu, hastalık ve iklim değişikliğine daha duyarlı olduğu ve hatta teorik olarak gelecekte soyu tükenebileceği anlamına gelir. Daha fazla genetik çeşitlilik yaratmak ve / veya bulmak şu anda kilit öneme sahiptir.

 

Türler, Çeşit, Cins ... Bütün bunlar ne anlama geliyor?

 

Şimdi çeşitlerin neden önemli olduğunu biliyoruz, hadi geriye bir adım atalım ve gerçekte ne olduğuna bakalım.

 

Dünya Kahve Araştırmaları (WCR) 'ye göre 100'den fazla kahve çeşidi vardır, ancak ana üçü Arabica, Robusta ve Liberica'dır. Özel kahve dükkanları özellikle en çok Arabica tercih eder, Robusta'yı daha sert, daha yoğun bir tada sahip olmak için kullandılar - bazı dükkanlar nitelikli robustalar arayışı ve araştırması içindeler. Liberica genellikle sadece Filipinler'de tüketilir.

 

Bitkileri tanımlarken “türler” altındaki kategori “çeşitlilik” dir. Çeşitler, türler içindeki farklı varyasyonları ifade eder. Örneğin, Caturra çeşitli Arabica'dır, Nganda ise Robusta'dır. Bir tarlada olduğu gibi, bu tarımsal bir ortamda insanlar tarafından yaratılmış bir kahve çeşididir.

 

Birçok insanı karıştıran bir başka nokta ise varyant ve çeşitlilik arasındaki farktır. Basitçe söylemek gerekirse, “varyant” bir isim ve “çeşitlilik” bir sıfattır. Bununla birlikte, dil kahve genetiği kadar karmaşık olduğu için, “varietal” kelimesini, bitkiden ziyade kahve ürününü tartışırken bir isim olarak kullanması mümkündür (nominalleşme adı verilen bir şey). Ama bu, kahve ile ilgili bir makaledir, dilbilim değil: “varyant” ve “çeşitlilik” arasındaki farklılıkların sadece dilbilgisel olduğunu söylemek yeterlidir.

 

Bilmeniz Gereken Kahve Çeşitleri

 

Dünyada birçok kahve çeşidi var ve bunların hepsini tek bir makalede ele almayı umuyoruz. Bununla birlikte, en ünlü veya kayda değer Arabica çeşitlerinin bazılarına hızlıca bakacağız.

 

 

Typica

 

Typica kahve, yüzyıllardır etrafta bulunan ve altında çok sayıda başka türleri da içeren ilk ve en önemli kahve çeşitlerinden biridir. Önemli Typica çeşitleri arasında Java, Maragogype ve Timor Hybrid (başka türlerde mevcut) bulunmaktadır.

 

Orta Amerika, Jamaika ve Asya'da yetiştirilen bu bitkiyi bulacaksınız. WCR bunu düşük verim, yüksek kaliteli ve yaprak pası ve dış etkilere karşı hassas olarak etiketler. Genellikle temiz ve tatlı bir asitliğe sahip olarak tanımlanır.

 

Bourbon

 

Tipik bir doğal mutasyon olan Bourbon, tatlı tadıyla bilinen yüksek kaliteli, orta verimli bir kahve. Bununla birlikte, yaprak pasına, kahve çekirdeği delicisine ve diğer hastalıklara ve zararlılara karşı düşük dirençlidir. Burundi ve Ruanda'da ve Latin Amerika'da yaygın olarak yetiştirilmektedir.

 

Neden Bourbon'u bilmelisin? Typica hakkında da bilmeniz gereken aynı nedenlerden dolayı: “kahve çeşitliliği ağacındaki” erken görünüm, onu çok sayıda başkalarını da beraberinde getirmiş olan ortak bir çeşitlilik haline getiriyor.

 

 

Ethiopian Heirloom

 

Arabica kahve çeşitlerinin çoğu Typica veya Bourbon'dan gelirken, kahve orijinal olarak Etiyopya'dan geliyor - ve Kew Gardens, ülkenin kahvenin genetik çeşitliliğinin% 95'ini oluşturduğunu belirledi. Bir torba kahve üzerine yazılan “Etiyopya Heirloomu” nu gördüğünüzde, bunun büyük olasılıkla vahşi ya da hafifçe yetiştirilen bir bahçede yetiştirildiği anlamına gelir.

 

 

Timor Hybrid

 

Timor Hybrid tartışmalı bir kahvedir, çünkü o (kendiliğinden) Arabica-Robusta hibritidir. Robusta daha sağlam, güçlü bir kahve türüdür: Daha az çekici bir aroma ve tad profili ile birlikte kahve yaprağı pasına dayanıklılık ve sağlamlık sağlar.

 

Sonuç olarak, bu eşsiz kahve, özellikle Catimors ve Sarchimors gibi birçok çeşitte kullanılmıştır. Catimor’lar bir grup Caturra ve Timor Hybrid melezi, Sarchimors bir grup Villa Sarchi ve Timor Hybrid haçıdır. Bunların örnekleri arasında Castillo, Colombia ve Marsellesa vardır.

 

Özel kahve alıcıları Timor Hybrid ebeveynleriyle herhangi bir bitkiye karşı ihtiyatlı olabilirler - ancak bazı üreticiler özellikle kahve yapraklı pasın daha düşük olduğu yerlerde daha az riskin daha düşük bir fincan kalitesine ve fiyatına sahip olduğuna inanmaktadırlar.

 

 

Gesha/Geisha

 

 

Gesha / Geisha, Etiyopya'nın Gesha köyünde doğdu, ancak 2003'te Panama'ya kadar radar altında kaldı. O zamandan sonra, Panamanian Geisha endüstrinin en ünlü kahvelerinden biri haline geldi. Çoğu kahve şampiyonluğu finalisti onu kullanıyor ve 601 $ / lb'lik yeni bir yeşil çekirdek açık artırma fiyatı ile, mükemmellik ve münhasırlık için bir parola haline geldi.

 

Farklı bir profile sahiptir: yasemin aroması, portakal çiçeği ve bergamot notaları ve narin çiçeklerle çay gibi.

 

Bitkiye gelince, yüksek irtifada en iyi şekilde büyür (WCR 1,400 m.a.s.l'yi önerir), düşük verim ve narin olabilir. Açık arttırmada yüksek fiyatlar elde edilirken, üreticilerin, Panama'nın dışında yetiştiren üreticilerin, uyumsuz iklim ve toprakta yetiştirmelerinin kahve nitelik ve özelliğini etkilediğini düşünülür.

 

Caturra

 

Doğal bir Bourbon mutasyonu olan Caturra, ortalama verim, ortalama kalite ve ortalama çekirdek büyüklüğüne sahip bir cüce ağacıdır - aslında ortalama verimin WCR tanımı “Caturra-like” dir. Pas ve zararlılara karşı hassastır. Brezilya ve Latin Amerika'da yaygın olarak yetiştirilir.

 

 

Catuai

 

 

Catuai, Caturra ile aynı özelliklerin çoğunu paylaşan bir Mundo Novo ve Caturra krosudur: ortalama verim, ortalama kalite, ortalama çekirdek boyutu, pas ve zararlılara karşı hassasiyet ve cüce durumu.

 

Bu sadece kahve çeşitlerinin harika dünyasına bir giriş. Dikkat edilmesi gereken daha çok şey var: Pacas, Pacamara, Maracaturra, Rume Sudan, Laurina, SL-28, SL-34… Liste uzayıp gidiyor.

 

 

Üreticiler, kahve çeşitlerinizi dikkatlice seçin. Araştırmanızı yapın: Her birinin taleplerini ve beraberinde getirdiği riskleri anlayın. Yeni bir çeşit ekerken, çiftliğinizin sadece küçük bir kısmı ile yavaşça başlamayı düşünün.

 

 

Sizin için gelince, kahve severler, mümkün olduğunca çok çeşit tat. Bunların nasıl değiştiğine dikkat edin. Aynı bölgede yetiştirilen farklı çeşitleri veya farklı bölgelerdeki aynı çeşitliliği karşılaştırın. Çeşitliliğin fincanınızı nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi almaya başladığınızda, kahve takdiriniz sadece büyüyecektir.

 

SL-28 ve SL-34

 

 

1930'lu yıllarda varyeteler üzerinde çok şey yapan Scottish Labs (sömürge yıllarında) tarafından geliştirilen Bourbon ve Heirloom Etiyopya varyetelerinin bir melezidir.

Scott Labs numaralar ile kodladığı kahvelerden en çok kahve tadım profili meyvemsi olan kahveler SL-28 ve SL-34’tür ve SL34 daha düşük Arkın’larda yetişirken en fazla ödülü alan kahveler SL-28’lerdir.  

 

Yaprak pas ve zararlılarına oldukça açıktır, yüksek verimli bir bitki değildir. Ancak bardağın kalitesi genellikle yüksek ve en değerli bardaklardan bazılarıdır.

 

 

 

 

Kaynak Olarak World Coffee Research ve Perfect Daily Grind kullanılmıştır.