loader

 

 

 

Bir kahve kavurmacının kullandığı makine kendisi için çok şey ifade eder. Özellikle nitelikli kahve kavuruyorsa, makinesi onun için en önemli araçtır. Çünkü en iyi fincanı elde etmeyi hedefler ve burda da çiftlik ile fincan arasındaki en önemli köprü kendisi kadar kavurma makinesidir.

 

 

Daha önce birbirinden farklı kavurma makineleri kullanmış ve bir çoğunu uzun süre deneyimlemiş biri olarak Probat’a hep ilgi duyuyordum. Çift duvar tambur, hızlı soğutma yapan mikser, kendine özgü ateşleme sistemi ve daha detaylı bir çok özellikleri ilgimi çeken kısımlardı. Tabiki mühendisliği de onu çekici kılan bir diğer özelliği…

 

Son yıllarda çok güzel tasarıma sahip Probat makineleri görmeye ve bunların nitelikli kavurmacılar tarafından tercih edildiğini farketmemle KIRSCH + MAUSSER ile tanıştım. Klasik ve eski kavurma makinesi modelleri üzerinden giden, tambur ve mühendislik konusunda kendilerini geliştirmiş bir kahve kavurma makineleri şirketi.

Kirsch + Mausser

Fotoğraf Kaynağı Kirsch + Mausser

Yaptığımız seyahate değinmeden önce biraz marka hakkında aşağıdakileri hazırladım.

Kirsch + Mausser hakkında burdan bakabilirsiniz ve web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

 

İsmini kurucuları olan Wilhelm Kirsch ve Ernst Mausser’dan almış ve 1907 yılında Almanya Heilbronn'da kurmuştur. Yaptıkları ilk kavurma makineleri ise; yuvarlak kapıya monte edilmiş tambur şeklindedir. Kahve kavurma makineleri pazarında dünya devi olan Probat tarafından 1928 yılında satın alınmış ve daha gelişmiş makineler üretmektedir. 1931 yılında ilk hızlı kavurma yapabilecek makine ürettiler. Böylece 15 dakika ortalama da kavurma yapmayı mümkün kıldılar ve bu devrim niteliğinde bir nitelik oldu. 1975 yılında ise Probat için özel parçalar üretmeye başladı. Şu anda üretim yeri Almanya şehri Emmerich am Rhein’de bulunmaktadır. 2013 yılında ise Probat tarafından üretilen UG Retro 15/22, G45 ve tambur üretimi ve yenilenmesinde uzmanlaşmıştır.

Kavurma Makinesi

Yani artık bu eski Retro ve klasik makineleri alıp tekrar yenileyip, geliştirmeye başlamışlar. Emmerich’teki Kirsch + Mausser fabrikalarını ve ofislerini yaptığımız seyahatte, Probat ile karşı karşıya olduklarını gördük.

 

 

Kirsch + Mausser çoğunlukla 15/22 KG Retro makineler üretiyor ve tamburları büyük titizlikle yapıyorlar. Ayrıca bu makinelere özel Cyclone, Afterburner ve Destoner üretiyorlar. Probat içinde özel parçalar üretiyor. Probat olan bütün numune kavurma makineleri de yine K+M tarafından yapılıyor. Ayrıca daha yeni ve özel bir numune kavurma makinesi geldiğinide bildirdiler. Makinelerin dar yüksek tamburu, geniş ve kocaman soğutucu/karıştırıcısı mevcut. Tambur ve soğutucu/cooler için yapılmış iki motor sayesinde kahve soğurken bir yandan da kavurma yapılabiliyor. UG serileri için özel tasarlanmış kontrol paneli sayesinde birçok müdahale yapma fırsatı (Ayarlanabilir tambur dönüş hızı, mikser hızı ve fan gücü gibi. Kropster bağlantısı hazırlanmış girişler ve termokupllar gibi detayları mevcut.

ProbatProbat Retro (Probat Müzesi)

Makineler ve mühendislikleri konusunda bize eşlik ettiği için Manfred Wurring’e teşekkür ederim. Makineler hakkında bilgisi, her detayıyla paylaşması ve heyecanla bir çok yeni özellik göstermesi işini ne kadar sevdiğini gösteriyor. Ayrıca en başından son dakikasına kadar bize eşlik eden, Adriana Rehn ve sevgili Ralf Schumacher’e teşekkür ederiz. Günün sonuna doğru Probat’ın müzesini gösterip bize eşlik ettiler. İnanılmaz bir deneyim olduğunu söyleyebilirim.

 

Probat Müzesi Turumuz

Probat RoasterEski Probat Makineleri (Probat Bahçesi)

Eski Probat Makinelerİlk Probat kavurma makineleri 1870'ler

Numune kavurma makineleri Eski numune kavurma makineleri ve sürekli üretimler için yapılan tambur. Hemen üstte içinde kırmızı lambalar yanan bir kavurma tamburu. Bir tarafından yeşil çekirdekler atılıp diğer taraftan çıkana kadar kahveler kavrulmuş oluyor. 

Probat ProbatSıcak hava ile kavurma yapan özel tasarım makine

Probat MüzesiProbat Müzesi

Probat MakinelerŞu anda üretimi yapılan probat makineler

SON...