loader

DAHA İYİ BİR ESPRESSO!

 

Artık birçok barista ve kahve dükkanı portafiltre için farklı portafilter sepetleri/ basketleri kullanabiliyor. Daha iyi filtrelere sahip markalar var artık ve bize espressoyu en iyi çözünme ve demlenme imkanı sağlıyorlar. Kullandığınız kahve miktarına göre basket seçimi yapmamız ise bize bir espresso için ideal çözünme/demlenme sağlıyor. Tam olarak bunun nasıl olduğunu hadi hep beraber öğrenelim!

Espresso

Kullanmamız gereken kahve dozajına göre portafiltre basketi bize en uygun çözünülmüş espresso miktarını sağlar. Büyük bir basket içine az miktarda kahve öğüttüğümüzde, espresso makinesi basıncı kestiği anda kahve akışı durdurur ve fincana akması gereken çözünülmenin bir kısmı hala basketin içerisinde kalır. Bunun tam tersini yaptığınızda ise basket içindeki kahve, espresso makinesi grup başlığına temas eder ve kahve 91 derece gibi yüksek sıcaklığa maruz kalacağı için ve basıncın etkisi daha fazla olacağı için espressoda yanık tadlar oluşmasına neden olacaktır.

 

 

Portafiltre Basketi

 

 

Şöyle düşünün, eğer kullandığınız basket 17-18gr ise ve sizde 20-22gr arası bir espresso hazırlıyorsanız şunları mutlaka yaşarsınız.

 

  1. Kahvenizi öğütüp makineye portafiltrenizi taktığınız an kahveniz direkt grup içindeki filtreye yapışacak ve hızlıca yanmaya başlayacaktır.
  2. Birçok makinenin grup içi filtresi düz olmadığı için, filtre çıkıntıları ve detayları sıkıştırdığınız kahvenin üst yatağını bozacak ve kanallamaya neden olacaktır.
  3. Kahve ile grup filtresi arasında boşluk olmadığı için kahvenin ön demlemesi ve suyun doğru bir şekilde yön bulup bütün kahve parçacıklarına eşit temas etmesi daha zor olacaktır.
  4. Kötü bir demleme sonucu!

 

 

Portafiltre Basketi

 

 

Eğer 22gr basket ile 18gr  veya daha düşük bir dozaj ile espresso hazırlıyorsanız,

 

 

  1. Basket içindeki kahve ile grup filtesi arasında çok fazla boşluk olacağı için içerde biriken su basınç etkisini kıracaktır.
  2. İçerde biriken su, espresso makinesi basıncı keser kesmez akışı yavaşlayacak hatta duracak ve fincanda almanız gereken likit kahve miktarı yerine daha az çözünülmüş espresso elde edilecektir.
  3. Yine aynı şekilde fazla su olması kanallama ihtimalini de yanında getirecektir.
  4. Kötü bir espresso!

 

 

 

Tamamen manuel çalışma durumlarında kontrol daha fazla olsa da sonuç yine riskli olacaktır. Bütün adımları dikkatlice uyguladığımızda elde edilen sonuç daha iyi bir Espresso!